Translate

Staff Directory

Faculty & Staff

Marisol Aguilar

Marisol Aguilar

School Secretary
Administration
Noe Aguilar

Noe Aguilar

Child Welfare & Attendance Liaison
Attendance, Child Welfare
Monica Alcala

Monica Alcala

Teacher
Agriculture
Maricela Alvear

Maricela Alvear

Teacher
Mathematics, Business & Technology
Max Anderson

Max Anderson

Library Media Technician
Library
Jaime Arroyo

Jaime Arroyo

Teacher, Department Chair
Physical Education
Zeus Baldevia

Zeus Baldevia

School Resource Officer
Mandy Ballenger

Mandy Ballenger

Principal
Administration
Edgar Barajas

Edgar Barajas

Cafeteria Helper
Cafeteria
Bryan Benafield

Bryan Benafield

Teacher, Department Chair
Special Education
Marcia Bettencourt

Marcia Bettencourt

Teacher
Social Studies
Andrew Bowman

Andrew Bowman

Teacher
English
Maria Briones Aguilar

Maria Briones Aguilar

Teacher
World Languages
Danielle Budde

Danielle Budde

Teacher
Agriculture
Karen Creighton

Karen Creighton

Counselor (A-L), Department Chair
Guidance Department
Frances Cuadros

Frances Cuadros

Cafeteria Supervisor
Cafeteria
Rose DePalma

Rose DePalma

Teacher, Department Chair
Mathematics
Anthony Drumonde

Anthony Drumonde

Teacher, Department Chair
Agriculture
Janis Edwards

Janis Edwards

Teacher Librarian
Library
Maria Fonseca

Maria Fonseca

Campus Administrative Assistant
Administration
Arturo Fuentes

Arturo Fuentes

Counselor
Guidance Department
Iyara Fuentes

Iyara Fuentes

Teacher
Mathematics
Abraham Galvan

Abraham Galvan

Teacher
English
Maria Garcia

Maria Garcia

Career & Guidance Technician
Guidance Department
Alejandro Gonzalez

Alejandro Gonzalez

Teacher, Department Chair
Social Studies
Linda Gonzalez

Linda Gonzalez

Teacher
Activities Director
Mariela Gonzalez

Mariela Gonzalez

Student Teacher
English
Stacey Guerra

Stacey Guerra

Health Aide
Health Services
Ricardo Gutierrez

Ricardo Gutierrez

Information Services Technician
Information Technology
Deeann Hammond

Deeann Hammond

Teacher
English
Austin Harding

Austin Harding

Teacher
CTE
Edith Hernandez

Edith Hernandez

Teacher, Department Chair
Science
Francisco Hernandez Chavez

Francisco Hernandez Chavez

Teacher
Physical Education
Denise Hickman

Denise Hickman

Teacher
Mathematics
Peter Hill

Peter Hill

Teacher
Social Studies
Corinne Hurtado

Corinne Hurtado

School Nurse
Health Services
Rebecca Jackson

Rebecca Jackson

Instructional Coach
Instructional Coach
Shawn Kwietkauski

Shawn Kwietkauski

Teacher
Science
Christopher Lacey

Christopher Lacey

Teacher, Department Chair
Industrial Technology
Nicholas Lauber

Nicholas Lauber

Teacher
Mathematics
Kathy Lehning

Kathy Lehning

Teacher, Department Chair
AVID
Cody Leverett

Cody Leverett

Teacher, Department Chair
Music
Tina Lobao-Davis

Tina Lobao-Davis

Teacher
Special Education
Carlos Louro

Carlos Louro

Chief Custodian
Custodial
Amy Martinez

Amy Martinez

Teacher
Special Education
Daniel McIlhatton

Daniel McIlhatton

Teacher
Rachelle Mendes

Rachelle Mendes

Induction Mentor
Induction Program (BTSA)
Teresa Mercado

Teresa Mercado

Teacher
Mathematics
Kyle Mesa

Kyle Mesa

Associate Principal - Student Support
Administration, Associate Principal
Carlos Monroy

Carlos Monroy

Cafeteria Helper
Cafeteria
Clara Moran

Clara Moran

Teacher, Department Chair
World Languages
Jose Moran

Jose Moran

Teacher, Department Chair
English Language Development
Reyna Navarette

Reyna Navarette

Student Support Manager
Guidance Department
Giovanna Nebbio

Giovanna Nebbio

Teacher
English, English Language Development
Jennifer Nordman

Jennifer Nordman

Teacher, Academic Support
Mathematics, Academic Support
Anel Ochoa

Anel Ochoa

Instructional Aide, Paraprofessional
Instructional Aide / Paraprofessional
Mandie Onate

Mandie Onate

Student Services Secretary
Student Body Office (SBO)
Michelle Osmer

Michelle Osmer

Teacher
Academic Support
Alfonso Paez

Alfonso Paez

Data Entry / Computer Operator
Guidance Department
Alexandria Parle

Alexandria Parle

Associate Principal - Teaching & Learning
Administration, Associate Principal
Alana-Grace Reeder

Alana-Grace Reeder

Teacher
Agriculture
James Reid

James Reid

Teacher
Science
Denia Rivera

Denia Rivera

Counselor
Guidance Department
Geri Rodrigues

Geri Rodrigues

Bookkeeper
Student Body Office (SBO), Bookkeeper
Antonio Rodriguez

Antonio Rodriguez

Psychologist
Special Education, Guidance Department
Nicole Rose

Nicole Rose

Associate Principal - Guidance
Administration, Associate Principal
Miriam Rubio

Miriam Rubio

Instructional Aide, Paraprofessional
Special Education
Belia Ruiz

Belia Ruiz

Attendance Secretary
Attendance, Secretary
Stephanie Saetern

Stephanie Saetern

Teacher
English
Maria Sandoval

Maria Sandoval

Teacher
Mathematics
Sierra Sawyer

Sierra Sawyer

Student Teacher
Science
Michael Skywalker

Michael Skywalker

Lead Night Custodian
Custodial
Crystal Sousa

Crystal Sousa

Teacher
Special Education
Antonia Tafolla

Antonia Tafolla

Teacher
Physical Education
Mandeep Takhar

Mandeep Takhar

Teacher, Department Chair
Science, Industrial Technology
Denna Tsatsaronis

Denna Tsatsaronis

Teacher
Social Studies
Dazzey Valadez

Dazzey Valadez

Clerk Typist II
Marielle Valdez

Marielle Valdez

Teacher
Science, CTE
Maria Velasco

Maria Velasco

Registrar
Guidance Department, Registrar
Fabian Villa

Fabian Villa

Teacher
Special Education
Lily Walker

Lily Walker

Teacher, Department Chair
Art
Steven Wine

Steven Wine

Teacher
Social Studies
Matthew Winton

Matthew Winton

Teacher
Social Studies
Scott Winton

Scott Winton

Athletics Director
Athletics Director
Daniel Woodall

Daniel Woodall

Teacher
Industrial Technology
Samantha Woodall

Samantha Woodall

Teacher
English
Zachary Woodward

Zachary Woodward

Teacher
CTE
Daniel Wright

Daniel Wright

Teacher
In-House Suspension
Lauren Wright

Lauren Wright

Teacher
Science
Suzie Yates

Suzie Yates

Teacher, Department Chair
English
Richard Zamudio

Richard Zamudio

Teacher
CTE
Clara Zapien Rubio

Clara Zapien Rubio

Instructional Aide, Paraprofessional
Special Education
Jesus Zarate

Jesus Zarate

Campus Liaison
Campus Liaison